دمپر چیست؟

what is damper
دمپر چیست؟

دمپر چیست؟ دمپر همانند یک شیر عمل می کند که وظیفه آن، کنترل هوای درون دودکش، داکت و بستن می باشد. می توان اشاره کرد مهمترین کار دمپر، کنترل هوا می باشد. دمپرها از نظر کارکرد در دو نوع دستی و اتومات هستند.همچنین در سیستم های انتقال هوا، در بسیاری از موارد لازم است تا هوای عبوری از سیستم کانال کشی تنظیم شود و یا در مواردی قطع و وصل شود.این عمل توسط دمپر انجام می شود.به عبارتی، دمپر تجهیزی است برای تنظیم و یا قطع و وصل جریان هوای سیستم کانال.

کارکرد دمپر

  1. مکانیکی(دستی): به دمپر هایی که به کمک اهرم خارجی داکت ها کار می کنند، دمپر دستی می گویند.
  2. اتوماتیک: به دمپر هایی که به کمک موتور الکتریکی یا پنوماتیکی کار می کنند و بیشتر در تنظیم جریان هوا کاربرد دارند دمپر های اتوماتیک می گویند.

از دیگر سیستم های کنترل دمپر های اتوماتیک سولنوید (solenoid) می باشد. این سیسشتم به شکل سیم پیچ استوانه ای بوده که قطرش کمتر از طول آن بوده و در هنگام عبور جریان الکتریکی، درون خود میدان مغناطیسی ایجاد می کند.( مطابق با قانون لنز تغییر میزان جریان مقابل تغییر جریان مقاومت می کند)

شرایط محیطی فضا با کمک کالیبره شدن زاویه جریان هوا به وسیله سیگنال های ارسالی از اکچواتر یا ترموستات به دمپر موجب تنظیم جریان هوای مطبوع می گردد.

انواع دمپرهوا

مدل های مختلفی از آن ها در بازار یافت می شوند که به هرکدام خواهیم پرداخت.

۱- دمپر بین کانالی

دمپر های بین کانالی در حوزه صنعت ساختمان و به ویژه در بیمارستان ها، هتل ها و اماکن تجاری کاربرد وسیعی دارند هستند. دمپر بین کانالی برای تنظیم و یا قطع و وصل جریان هوا در کانال به کار می رود. اینگونه دمپر ها بیشتر به منظور کنترل بر جریان هوا در سیستم ها تهویه مطبوع در دو نوع سرمایشی و گرمایشی کاربرد دارد.

inter canal damper
دمپر بین کانالی

۲- دمپر دود و حریق یا فایر دمپر

fire damper
دمپر آتش

دسته دوم شامل دمپر حریق (فایر دمپر) می شود. دمپر آتش ( فایر دمپر) برای جلوگیری از انتشار حریق داخل کانالی از یک منطقه به منطقه دیگر مورد استفاده قرار می یگرد.

۳- دمپر یک طرفه یا بالانس

دسته سوم دمپرها ، دمپر یک طرفه می باشد. دمپر یک طرفه که به آن بالانس دمپر نیز گفته می شود همانند شیر یک طرفه در مواردی استفاده می شود که جریان هوا نباید به داخل سیستم کانال کشی برگشت داشته باشد. یکی از مرسوم ترین موارد استفاده از بالانس دمپر در اتاق دیزل ژنراتور می باشد. عمده کاربرد این نوع دمپر ها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع نیروگاهی می باشد.

۴- دمپر بین کانالی گرد

دمپر بین کانالی گرد در کانال های گرد کاربرد داشته و باز و بسته کردن عبور جریان هوا را بر عهده دارد. همچنین به دو نوع دیسکی و پره ای موجود می باشد.

round inter canal damper
دمپر بین کانالی

۵-دمپر لوور

به منظور پیشگیری از ورود برف و باران و پرندگان به کانال ساختمان از این نوع از دمپر ها استفاده می شود. هدف از این کار گردش بالای هوا برای جریان هوای تازه می باشد.

۶-دمپر تخلیه دود پارکینگ

یکی از مهمترین  بخش های سناریوی دود، لزوم استقلال فضاهای مختلف در زمان بروز حریق و عدم انتقال دود از منطقه حریق به سایر بخش های ساختمان می باشد. بدین منظور می بایست در زمان وقوع حریق از دمپر های هوابند دود برای جلوگیری از نشتی دود استفاده کرد.

برای اطلاع از نحوه فروش دمپر و خرید دمپر با ما تماس بگیرید

انتخاب دمپر به چه صورت است؟

damper diagram
دیاگرام دمپر

در انتخاب دمپر مناسب برای ساختمان باید یک سری فاکتور ها را در نظر گرفت مانند نحوه پخش هوای خروجی از دمپر و بوش های متحرک، اتصال ها، درزبندی دمپر، مدل، اندازه و فریم پره ها، همچنین ایجاد تعادل میان تهویه هوا و افت فشار،همینطور کارکرد دمپر در شرایط متفاوت آب و هوایی و افزایش راندمان و کاهش هزینه ها حائز اهمیت است.

پره های دمپر

از موارد قابل توجه در انتخاب دمپر پره ها هستند که باید زاویه ی خمش آن ها را در نظر گرفت زیرا بر جهت هوادهی و آشفتگی جریان تاثیر مستقیم دارند. لبه پره های دمپر باید درزبندی شوند که به این منظور نیازمند نوار آب بندی می باشند. نوع نوار مذکور با توجه به نوع دمپر و هوابندی و آب بندی پره ها انتخاب می شود.

پره های موازی و متقابل

پره های دمپر در هنگام چرخش باز و بسته می شوند. اگر چرخش همه ی آن ها در یک سمت باشد پره ها موازی و اگر به صورت یکی درمیان خلاف جهت یکدیگر بچرخند متقابل هستند. در دمپر هایی که پره های موازی دارند، هنگامی که پره ها باز هستند حجم هوای بیشتری عبور داده می شود و هنگامی که پره های دمپر بسته هستند. هوابندی به صورت کامل صورت نمی گیرد. لیکن در دمپر هایی که دارای پره های متقابل هستند در هنگام باز بودن پره ها جریان هوا با دقت بیشتر و حجم کمتری عبور می کند و در هنگام بسته بودن پره ها هوابندی وضعیت بهتری دارد.

بوش ها و یاتاقان ها

بوش ها و یاتاقان ها ابزار هایی هستند که هم عایق بوده و هم اجازه حرکت نسبی بیشتری به پره ها می دهند به همین منظور برای انتخاب آن ها باید به مواردی از جمله دمای محیط، اشتعال زایی یا عدم آن، دارای قابلیت شست و شو بودن، کارایی و… توجه کرد.به عنوان مثال در دمپر های حریق بوش ها و یاتاقان ها باید مقاومت لازم را در رابر حرارت داشته باشند.

فریم

چهارچوب فریم های دمپر به گونه ای طراحی می شود که موقع نصب و جابه جایی دچار آسیب نشود و همچنین ضخامت و نوع آن وابسته به نوع دمپر قابل تغییر بوده زیرا پره ها باید به راحتی بتوانند گردش کنند و فریم نیز از لحاظ استحکام مورد تایید باشد.

راه های متفاوت باز و بسته شدن دمپر

دمپر ها به سه صورت باز و بسته می شوند. به صورت پنو ماتیک ( بادی)، دستی یا برقی که در حالت برقی از موتور اکچوایتور کمک گرفته می شود.

مزایا و معایب دمپر

مزایا: هوابندی مناسب،زیبایی ظاهری، استحکام مطلوب، افت فشار کم، روان بودن تیغه ها و هزینه و مصرف کمتر برق نصیت به موتور دمپر ها از جمله مزایای دمپر ها می باشد.

معایب: یکی از معایب دمپر ها به ویژه در دمپر های بین کانالی عدم ایمن بودن ۱۰۰ در صد آن ها می باشد و در صورت بروز مشکل ممکن است دیگر به حالت اولیه بازنگردند. همچنین طبق قوانین جدید باید از طریق پنل های دسترسی سقفی، دسترسی مستقیم و دائمی به دمپر ها وجود داشته باشد.

فروش دمپر

طراحی و ساخت دمپر، فروش دمپر و نصب دمپر توسط کارشناسان ره سام انجام می گیرد.این اطمینان به شما داده می شود با بهره گیری از دانش فنی بالای کارشناسان ره سام و تجربه سال ها حضور در پروژه های متنوع صنعتی و غیر صنعتی ، دمپر های منطبق با نیاز های هر پروژه طراحی، ساخت و اجرا شود.

برای اطلاع از نحوه فروش دمپر و خرید دمپر با ما تماس بگیرید

قیمت دمپر

damper price
قیمت دمپر

دمپر ها هنگامی که اتوماتیک می شوند و موتور دمپر بر روی آن ها نصب می شود. تفاوت قیمت فاحشی پیدا می کنند و قیمت موتور دمپر ها  یا دمپر های  اتوماتیک بالاتر می باشد. ولی با توجه به نوسانات روز نمی توان مبلغ دقیقی برای لیست قیمت دمپر ها اعلام کرد. بدین منظور برای استعلام قیمت و آگاهی از شرایط فروش دمپر ها با شماره های شرکت ره سام تماس حاصل فرمایید.

دمپر های بین کانالی

دمپر های دود و حریق


دمپر های یک طرفه