دمپر چیست؟

در سیستم های انتقال هوا، در بسیاری از موارد لازم است تا هوای عبوری از سیستم کانال کشی تنظیم شود و یا در مواردی قطع و وصل شود.این عمل توسط دمپر انجام می شود.به عبارتی، دمپر تجهیزی است برای تنظیم و یا قطع و وصل جریان هوای سیستم کاانال.

انواع دمپرهوا

مدل های مختلفی از آن ها در بازار یافت می شوند که به هرکدام خواهیم پرداخت.

۱- بین کانالی

دسته اول که در حوزه صنعت ساختمان و به ویژه در بیمارستان ها ، هتل ها و اماکن تجاری کاربرد وسیعی دارند دمپر های بین کانالی هستند.دمپر بین کانالی برای تنظیم و یا قطع و وصل جریان هوا در کانال به کار می رود.

۲- دود و حریق یا فایر دمپر

دسته دوم شامل دمپر حریق (فایر دمپر) می شود.دمپر حریق ( فایر دمپر) برای جلوگیری از انتشار حریق داخل کانالی از یک منطقه منطقه دیگر مورد استفاده قرار می یگرد.

۳- یکطرفه یا بالانس

دسته سوم دمپرها ، دمپر یک طرفه می باشد. دمپر یک طرفه که به آن بالانس دمپر نیز گفته می شود همانند شیر یک طرفه در مواردی استفاده می شود که جریان هوا نباید به داخل سیستم کانال کشی برگشت داشته باشد.یکی از مرسوم ترین موارد استفاده از بالانس دمپر در اتاق دیزل ژنراتور می باشد.عمده کاربرد این نوع دمپر ها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع نیروگاهی می باشد.

۴-دمپر بین کانالی گرد

دمپر بین کانالی گرد در کانال های گرد کاربرد داشته و باز و بسته کردن عبور جریان هوا را بر عهده دارد. همچنین به دو نوع دیسکی و پره ای موجود می باشد.

۵-دمپر لوور

به منظور پیشگیری از ورود برف و باران و پرندگان به کانال ساختمان از این نوع از دمپر ها استفاده می شود. هدف از این کار گردش بالای هوا برای جریان هوای تازه می باشد.

۶-دمپر تخلیه دود پارکینگ

یکی از مهمترین  بخش های سناریوی دود ، لزوم استقلال فضاهای مختلف در زمان بروز حریق و عدم انتقال دود از منطقه حریق به سایر بخش های ساختمان می باشد.بدین منظور می بایست در زمان وقوع حریق از دمپر های هوابند دود برای جلوگیری از نشتی دود استفاده کرد.

انتخاب دمپر به چه صورت است؟

در انتخاب دمپر مناسب برای ساختمان باید یک سری فاکتور ها را در نظر گرفت مانند نحوه پخش هوای خروجی از دمپر و بوش های متحرک، اتصال ها، درزبندی دمپر، مدل، اندازه و فریم پره ها، همچنین ایجاد تعادل میان تهویه هوا و افت فشار،همینطور کارکرد دمپر در شرایط متفاوت آب و هوایی و افزایش راندمان و کاهش هزینه ها حائز اهمیت است.

پره ها

از موارد قابل توجه در انتخاب دمپر پره ها هستند که باید زاویه ی خمش آن ها را در نظر گرفت زیرا بر جهت هوادهی و آشفتگی جریان تاثیر مستقیم دارند. لبه پره ها باید درزبندی شوند که به این منظور نیازمند نوار آب بندی می باشند. نوع نوار مذکور با توجه به نوع دمپر و هوابندی و آب بندی پره ها انتخاب می شود.

پره های موازی و متقابل

پره ها در هنگام چرخش باز و بسته می شوند. اگر چرخش همه ی آن ها در یک سمت باشد پره ها موازی و اگر به صورت یکی درمیان خلاف جهت یکدیگر بچرخند متقابل هستند. در دمپر هایی که پره های موازی دارند، هنگامی که پره ها باز هستند حجم هوای بیشتری عبور داده می شود و هنگامی که پره ها بسته هستند. هوابندی به صورت کامل صورت نمی گیرد.لیکن در دمپر هایی که دارای پره های متقابل هستند در هنگام باز بودن پره ها جریان هوا با دقت بیشتر و حجم کمتری عبور می کند و در هنگام بسته بودن پره ها هوابندی وضعیت بهتری دارد.

بوش ها و یاتاقان ها

بوش ها و یاتاقان ها ابزار هایی هستند که هم عایق بوده و هم اجازه حرکت نسبی بیشتری به پره ها می دهند به همین منظور برای انتخاب آن ها باید به مواردی از جمله دمای محیط، اشتعال زایی یا عدم آن، دارای قابلیت شست و شو بودن، کارایی و… توجه کرد.به عنوان مثال در دمپر های حریق بوش ها و یاتاقان ها باید مقاومت لازم را در رابر حرارت داشته باشند.

فریم

چهارچوب فریم ها به گونه ای طراحی می شود که موقع نصب و جابه جایی دچار آسیب نشود و همچنین ضخامت و نوع ان وابسته به نوع دمپر قابل تغییر بوده زیرا پره ها باید به راحتی بتوانند گردش کنند و فریم نیز از لحاظ استحکام مورد تایید باشد.

راه های متفاوت باز و بسته شدن

دمپر ها به سه صورت باز و بسته می شوند. به صورت پنو ماتیک ( بادی)، دستی یا برقی که در حالت برقی از موتور اکچوایتور کمک گرفته می شود.

فروش دمپر

طراحی دمپر ، ساخت دمپر ، فروش دمپر و نصب دمپر توسط کارشناسان ره سام انجام می گیرد.این اطمینان به شما داده می شود با بهره گیری از دانش فنی بالای کارشناسان ره سام و تجربه سال ها حضور در پروژه های متنوع صنعتی و غیر صنعتی ، دمپر های منطبق با نیاز های هر پروژه طراحی ، ساخت و اجرا شود.

 

دمپر های بین کانالی

دمپر های دود و حریق


دمپر های یک طرفه