در سیستم کانال کشی برای ساختمانهای مسکونی بزرگ، مجتمع های تجاری، پارکینگهای تجاری، کارخانجات، داروسازی ها، و هر محیط دیگری که نیاز به تنظیم مداوم میزان دبی مناطق مختلف آن وجود داشته باشد از دمپرهای هوا با قابلیت تنظیم توسط موتور دمپر استفاده می شود.

موتور دمپر در واقع یکی از انواع موتور می باشد که برای باز کردن و بستن یک دریچه با استفاده از نیروی الکتریکی به دو صورت کامل و تدریجی به کار می رود. این سیستم تنظیم جریان هوا را بر عهده دارد که در داکت ها، دودکش ها و کانال ها مورد استفاده قرار می گیرد.

موتور دمپر ها به دو صورت عمل میکنند:

  1. مکانیکی(دستی): به دمپر هایی که به کمک اهرم خارجی داکت ها کار می کنند، دمپر دستی می گویند.
  2. اتوماتیک: به دمپر هایی که به کمک موتور الکتریکی یا پنوماتیکی کار می کنند و بیشتر در تنظیم جریان هوا کاربرد دارند دمپر های اتوماتیک می گویند.

همانطور که می دانید موتور دمپرها (محرک های الکتریکی) اختلال ایجاد شده در هوای تازه و هوای برگشتی به سبب اختلاف حجم هوای خروجی و ورودی را کنترل می کنند. موتور دمپرها به این منظور در این سیستم به کار رفتند که شرایط مناسب را در مواقع  قطع برق، سرمای شدید، گرم تر شدن هوا و پیشگیری از  یخ زدگی کویل ها و یا آسیب های دیگر را فراهم می کنند.

این موتور ها انواع مختلفی دارند که برای موارد کاربردهای خاص خود مورد استفاده قرار میگیرند:

انواع موتور دمپر

۱ – موتورهای سه وضعیتی با مکانیزم On/off

این مدل موتورها متداول ترین نوع موتورها میباشند و برای باز و بسته کردن دمپرهای هوا جهت قطع و وصل یک مسیر هوا استفاده میشوند. این موتورها میتوانند از ترموستات، تابلو کنترل، PLC ، سنسور فشار و یا یک کلید قطع و وصل معمولی فرمان بگیرند

۲ – موتورهای تدریجی

این مدل موتورها برای تنظیم دبی هوای عبوری در یک مسیر استفاده میشوند به این صورت که میتوان زاویه باز و بسته بودن دمپر را با یک پتانسیومتر تنظیم نمود، این مدل موتورها برای مواردی که دما یا فشار یک محیط نیاز به تنظیم دقیقتری دارد مورد استفاده قرار میگرد. این موتورها میتوانند از ترموستات، سنسور فشار، PLC با خروجی تدریجی (۰-۱۰ولت یا ۴-۲۰ میلی آمپر) ویا پتانسومتر فرمان بگیرند

۳ – موتورهای قطع و وصل با مکانیزم فنر برگشت

این مدل موتورها به وسیله جریان برق باز میشوند و در صورت قطع برق به وسیله نیروی فنر بسته میشوند. موارد استفاده این مدل موتورها برای دمپر مقابل دیزل ژنراتورها،هواسازها،دمپرهای کنترل دود و پروژه های صنعتی می باشد.

۴ – موتورهای کنترل آتش (Fire Damper actuator)

این مدل موتورها همانطور که از نامش مشخص است برای کنترل حریق مورد استفاده قرار میگیرد. به این صورت که در سیستمهای کانال کشی در عبور از دیواره آتش، یا عبور کانال از یک محیط به محیط دیگر با شرایط متفاوت می بایست از دمپرهای ضد حریق استفاده شود که در نوع موتوری این مدل دمپرها از این موتورها استفاده میشود.
موتورها در دو نوع ۲۴ ولت و ۲۲۰ ولت میباشند. درجه حفاظت موتور دمپرها به طور معمول ۵۴ می باشد. (IP 54)در موارد خاص برخی از تولید کننده ها موتور دمپرهایی با درجه حفاظت ۵۵، ۶۵، ۶۶ ، ۶۷، ۶۸ تولید میکنند که برخی به صورت پک کامل می باند و برخی توسط یک باکس جداگانه درجه حفاظت را تا ۶۶ بالا می برند.

برندهای ارائه کننده موتور دمپر

مهمترین موردی که در انتخاب موتور دمپر مورد نظر می باشد گشتاور یا همان قدرت موتور دمپر است که در برندهای مختلف با تقسیم بندی های مختلف ارائه میشود به طور مثال در مدلهای قطع و وصل معمولی :

زیمنس: ۵ – ۱۰ – ۱۵ – ۲۵ – ۳۵

نیوتن مترلوفبرگ: ۲ – ۴ – ۸ – ۱۶ – ۲۴ – ۳۲

نیوتن مترهانیول: ۵ – ۱۰ – ۲۰ – ۳۴

نیوتن متردر مدلهای فنر برگشت نیز این تقسیم بندی باز هم متفاوت می باشد

انواع موتور دمپر ها

بدون فنر برگشت