تهویه پارکینگ چیست؟

شاید در نگاه اول تهویه پارکینگ ساده و کم اهمیت به نظر می رسند ولی از اهمیت زیادی برخوردار است در ادامه به معرفی سیستم تهویه پارکینگ میپردازم.

با توجه به ضوابط ملاک عمل سامانه های تهویه، تخلیه و کنترل دود که توسط سازمان آتش نشانی تهران تدوین شده است، برای محافظت از ساختمان ها در مقابل حریق نیاز به آشنایی با این مقررات و همچنین طراحی مناسب سامانه مورد نظر خواهیم داشت.

پارکینگ محل جمع شدن دود ها و آلودگی های ناشی از موتور خودروها و اگزوز وسایل نقلیه میباشد. هدف از استفاده تهویه پارکینگ، از بین بردن دود، حرارت و تهویه گازهای سمی است.

انواع سیستم تهویه پارکینگ

تهویه پارکینگ به سه دسته تقسیم میشوند:

  • سیستم تهویه ساده
  • سیستم تهویه کانالی
  • سیستم تهویه جت فن

سیستم تهویه ساده

سیستم تهویه ساده از یک فن آکسیال برای انتقال هوا استفاده می کند. این سیستم بیشتر برای پارکینگ های بسیار کوچک مناسب است. این سیستم قدرت کمی دارد و نمیتواند هوا را تمامی بخش های پارکینگ برساند به همین دلیل در پارکینگ های کوچک قابل استفاده است.

سیستم تهویه پارکینگ کانالی

سیستم تهویه پارکینگ کانالی هم از فن آکسیال استفاده میکند. امکان پوشش تمامی فضای پارکینگ با این سیستم وجود ندارد. از این مدل سیستم تهویه پارکینگ بیشتر برای پارکینگ هایی با فضای متوسط استفاده می شود. این سیستم کانالی کانالی دارای زمان اجرا و هزینه زیادی، عدم زیبایی و پرت فضای معماری میباشد.

سیستم تهویه جت فن پارکینگ

سیستم تهویه جت فن بر اساس روش های نوین طراحی شده است و جت فن ها جایگزین کانال ها میشوند.این سیستم بهترین و کامل ترین سیستم تهویه پارکینگ می باشد. جت فن هوای تمیز را به تمامی بخش های پارکینگ میرساند و هوای آلوده را به همین شکل جمع کرده و خارج میکند. جت فن ها در مدل های مختلف و بر اساس اندازه و نوع پارکینگ در بازار موجود هستند.

اگزاست فن چیست؟

اگزاست فن‌ ها مورد کاربردی است که به سه صورت: اکسیال (محوری)، سانتریفیوژ و سقفی میباشد. اگزاست فن برای خروج هوای نامطبوع از محیط به کار گرفته می شوند.

تهویه پارکینگ مختص الزامات آتش نشانی

سازمان آتش نشانی تهران الزام کرده است که همه پارکینگ های طبقاتی بایستی سناریوی ای جهت تخلیه دود داشته باشند این به این معناست که همه پارکینگ های یک طبقه به بالا باید مجهز به تجهیزات تهویه پارکینگ باشند که جز  محصولات با کیفیت ره سام می باشد.

شرکت ره سام ( تولید کننده انواع دمپر های دود و حریق و دریچه های تنظیم هوا ) با افتخار آمادگی خود را برای همکاری در زمینه تولید و تامین دمپر های تهویه پارکینگ اعلام می دارد.

اهم تولیدات ره سام جهت کار در تهویه پارکینگ

–  دمپر های دود و حریق ویژه سیستم اگزاست  Smoke Control Damper ، پره دوبل ، فنر استیل و لاستیک هوابند

–  دمپر های حریق ویژه سیستم دهش هوای پارکینگ

–  دریچه های مکش و دهش هوای پارکینگ

–  دریچه های تامین هوای تازه ویژه پارکینگ و آشپزخانه

لازم به ذکر است ره سام نماینده انحصاری فروش و خدمات پس از فروش محصولات شرکت  لوفبرگ ( LUFBERG ) جمهوری چک در ایران در زمینه موتور دمپر های تنظیم هوا و دود  و حریق  می باشد.
لازم به ذکر است موتور دمپر های لوفبرگ دارای استاندارد های زیر می باشند :

تهویه پارکینگ ها و الزامات سازمان آتش نشانی

مطابق با الزامات سازمان آتش نشانی ، به کارگیری سیستم تخلیه در پارکینگ های طبقاتی اجباری شده است.

یکی از مهمترین بخش های سناریوی دود، لزوم استقلال فضاهای مختلف در زمان بروز حریق و عدم انتقال دود از منطقه حریق به سایر بخش های ساختمان می باشد.

بدین منظور می بایست در زمان وقوع حریق از دمپر های هوابند دود برای جلوگیری از نشتی دود استفاده کرد.

جزئیات این دمپر و نوع هوابندی و ضخامت پره ها و قالب کلی دمپر باید مطابق با ساختار هر پروژه و مورد تایید اتش نشانی باشد.

 انواع دمپر و موتور دمپر جهت تهویه مطبوع پارکینگ

مزایای استفاده از سیستم هواکش پارکینگ

  • بهینه سازی مصرف انرژی
  • تعمیر و نگهداری آسان و سریع
  • دارای سیستم بی صدا استفاده
  • بالابردن کیفیت هوای تنفس برای افراد در پارکینگ
  • سرعت بالا، حساسیت و واکنش سریع در مواقع خطر
  • جلوگیری از خطر انفجار و آتش سوزی و حفظ جان و مال ساکنین
  • استفاده از جدید ترین تکنولوژی های حسگر های دود، آلایندگی و هواکش

نقش شرکت ره سام در زمینه طراحی سیستم تهویه پارکینگ

ره سام این افتخار را دارد به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در این زمینه ، کلیه دمپر های خود را به گواه چندین پروژه تحویل داده شده مطابق با الزامات سازمان آتش نشانی به انجام می رساند.

از طرف دیگر ، برای هدایت دود به خارج از منطقه حریق ، می بایست دمپر هوای رفت نیز در زمان وقوع حریق عمل کند. سناریوی باز و بسته شدن هر یک از دمپر ها می بایست پیش از اجرا به تایید اداره آتش نشانی برسد.
از آن جا که کلیه دمپر های مورد استفاده به صورت خودکار ( موتوری ) عمل می کنند لازم است موتور های مورد استفاده با استاندارد های مورد تایید آتشنشانی همخوانی داشته باشند

ره سام  به عنوان نمایندگی انحصاری Lufberg در ایران ( محصول جمهوری چک ) این افتخار را دارد کلیه دمپر های حریق و دود خود را با موتور های منطبق با استاندارد های آتش نشانی عرضه می نماید.

فروش و طراحی و ساخت تهویه پارکینگ

فروش و طراحی و ساخت تهویه پارکینگ در تعداد بسیار بالای پروژه های تحویل داده شده و به تایید رسیده در بخش پارکینگ های طبقاتی گواهی بر این ادعا هستند که ره سام ، شرکت پیشرو در تولید و تامین دمپرهای پارکینگ های طبقاتی می باشد.سرعت، کیفیت و قیمت  مناسب محصولات آن چیزی است که  شما به دنبال آن هستید و در ره سام پیدا خواهید کرد.

قیمت تهویه پارکینگ و جت فن

با توجه به نوسانات قیمت در جامعه، امکان اعلام مبلغ دقیق وجود مدارد لذا جهت کسب اطلاع بیشتر از مشخصات و قیمت تهویه پارکینگ و قیمت جت فن تهویه پارکینگ با شماره های  ره سام تماس حاصل فرمایید.

 انواع دمپر و موتور دمپر جهت تهویه مطبوع پارکینگ